بازنشانی گذرواژه

Your search results
فروردین 31, 1394

برخی مشاهیر یزد

برخی مشاهیر یزد

برخی مشاهیر یزد

یزد از زمان های بسیار دور یکی از بهترین و پر آوازه ترین استان های ایران بوده و هست. دانشمندان بسیاری از دل این خاک به دنیا معرفی شده اند. از بین این افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وحشی بافقی (شاعر بزرگ)
 • میبدی یزدی (مفسر قرآن)
 • شهید صدوقی
 • فرخی یزدی (شاعر و مشروطه خواه)
 • محمدعلی اسلامی ندوشن (استاد ادبیات)
 • مهدی آذری یزدی (نویسنده)
 • دکتر علی محمد کاردان (چهره ماندگار تعلیم و تربیت)
 • دکتر علی اصغر دادبه (چهره ماندگار ادبیات، فلسفه و عرفان)
 • دکتر رضا داوری اردکانی (چهره ماندگار فلسفه)
 • دکتر سید محمد خاتمی (پنجمین رییس جمهور ایران)

بسیاری از این افراد مانند ستاره های بسیار درخشانی در فرهنگ، هنر، سیاست، فلسفه و … ایران هستند و آثار بی نظیری از خود به جا گذاشته اند. همپچنین عالمان دینی بسیاری در این استان رشد یافته اند که در دنیا شهره هستند. از دیگر مشاهیر استان در زمینه های مختلف می توان به نمونه های زیر نیز اشاره کرد.

ابوالفضل رشید الدین میبدی :

مترجم و مفسر نامدار و صاحب سبک نیمه اول قرن ششم هجری و صاحب تفسیر مشهور کشف الاسرار و عده الابرار با ترجمه و تفسیر عارفانه به زبان شیوای پارسی .

شرف الدین علی یزدی :

مورخ ، شاعر، نویسنده و ریاضیدان معاصر امیر تیمور گورگانی ، متوفی به سال ٨٥٠ هجری شمسی صاحب اثر صفوی و صاحب دیوانی مشتمل بر قصاید ، غزلیات ، رباعیات ، و سه مثنوی خلد برین ، فرهاد و شیرین و ناظر و منظور است . لطافت و سوزناکی اشعار وحشی در ادبیات فارسی شهره خاص و عام است.

آیت الله حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی :

شخصیت بلند آوازه جهان شیعه در دوقرن اخیر، بنیانگذار حوزه علمیه قم ،استاد عالیقدر حضرت امام خمینی (ره) و بسیاری از مراجع و اندیشمندان اسلامی معاصر است . وی به سال ١٢٧٦ هجری در مهرجرد میبد متولد شد و به سال ١٣٥٥ هجری قمری در قم دیده از جهان فروبست.

میرزا محمد فرخی یزدی :

شاعر ، روزنامه نگار و سیاستمدار آزاده قرن گذشته و قرن اخیر متولد ١٢٦٤ هجری شمسی ، بنیانگذار روزنامه طوفان .وی یکی از بی پروا ترین شعرای تاریخ معاصر و بلکه تاریخ یران است ظلم ستیزی و داستان مبارزات و تبعیدها و شکنجه های وی به سبب مبارزه با دستگاه جبارپهلوی معروف است و بر همین آرمان نیز به سال ١٣١٨ هجری شمسی در زندان به قتل رسید.

آیت الله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی :

متولد ١٢٩٥ از بزرگان و علمای یزد بوده که قبل از حضرت آیت الله صدوقی زعامت اهالی یزد را بعهده داشته و در زهد و تقوی زبانزد خاص و عام بوده است.

محمد علی ریاضی :

متولد سال ١٢٩٠ هجری شمسی شاعر معروف معاصر و ملک الشعرای آستان حضرت معصومه (س )

One thought on “برخی مشاهیر یزد

 • Laura
  بر اردیبهشت 1, 1394

  WP Rentals can benefit both hosts and travelers. Hosts get to meet people from around the world while making a little extra money, and travelers can often stay for less than the cost of a hotel room. In addition, many travelers enjoy accommodations that offer a different experience from standard hotels.

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با یزد سرا