بازنشانی گذرواژه

Your search results
اردیبهشت 1, 1394

رسوم ازدواج در یزد

رسوم ازدواج در یزد

رسوم ازدواج در یزد

تشکیل خانواده و ازدواج یکی از مهم‌ترين اتفاقات در حيات هر فرد است. این واقعه با حساسیت های بسیاری همراه است که از مهم ترین آن مراسمات ازدواج است و این مراسمات در شهرها و اقوام مختلف متفاوت است.

ازدواج در دين اسلام بسيار تأكيد قرار گرفته به همین دلیل در جوامع سنتي مانند استان يزد از توجه بالايي برخوردار بوده و است. مراسم و مراحل ازدواج در فرهنگ قدیم يزد، مانند هر فرهنگ ديگري شامل جزئيات و مراحل متعدد و مختلفی بوده كه برخي از آنها هنوز نيز رواج دارند و مرسوم‌اند و برخي ديگر از بین رفته و آداب و تشريفات ديگري جايگزين آنها شده است.

مراسم های مختلف وپروسه ازدواج

مراسم ازدواج يزدي‌هاي قديم، شامل عقدكنان و جشن عروسي، كه عمدتاً به صورت همزمان برگزار میشده است، مراحل و آداب مشخصي داشته است، به اين ترتيب كه پس از صحبت های خواستگاری اولیه، بزرگ‌ترهايي از خانواده‌هاي طرفين در خانه‌ي پدر عروس دور هم جمع مي‌شدند تا در مورد صداق يا مهريه به توافق برسند. به این مراسم بله بران گفته می شود.

پس از توافقات نهایی، زمان عقدكنان و عروسي تعيين مي‌شد. مراسم عقد معمولا در خانه پدر عروس برگزار میشده و سفره ی عقد با تزئینات خاص چیده می شده است. بزرگ‌ترهاي خانواده‌ي داماد با تهيه‌ي قند و نبات و نقل و پارچه و هدایای ديگري كه در سيني‌هاي بزرگ تحت عنوان خنچه بر روي سر چندين نفر حمل مي‌شد، به خانه‌ي پدر عروس مي‌رفتند و در آن‌جا توسط روحاني صيغه‌ي عقد بين عروس و داماد جاري مي‌شده است. در این مراسم، اشعار سنتی و محلی توسط زنان خوانده میشده که محتوای آن ها شادی و دعای سلامتی برای عروس و داماد بوده است.

در انتهای شب عروس را با پاي پياده به خانه‌ي داماد مي‌بردند و در اين مراسم که به آن عروس‌كشاني گفته می شده است؛ با نزديك شدن عروس به خانه‌ي خود، هر يك از اقوام دور يا نزديك داماد كادو يا هديه‌اي در قالب يك سفر زيارتي يا يك قطعه زمين يا چيزي ديگر را تحت عنوان “پاانداز” به عروس پيشكش مي‌كردند تا زمانی که عروس به خانه‌ي داماد برسد.

از پسند كردن عروس تا مراسم خواستگاري

مراسم ازدواج در شهرها و روستاهاي مختلف استان يزد با اندکي تفاوت به يکديگر شبيه هستند به طوری که در گذشته مخصوصاً در اكثر روستاها رسم چنين بوده و البته هنوز هم کم‌ و ‌بيش مرسوم است که اقوام داماد براي پيدا کردن عروس دلخواه خود به امامزاده‌ها يا در مراسم عروسي‌ها يا حمام‌ها مي‌رفتند يا به بهانه آب خوردن يا ديدن خانه و خريدن آن به خانه‌هاي مورد نظر خود رفته و پس از ديدار عروس براي اين ‌که بفهمند دهان عروس بو دارد يا نه ابتدا او را مي‌بوسيدند و به‌هنگام بوسيدن، دست خود را به‌گونه‌اي پشت سر او مي‌گرفتند که چادر از سر او بيفتد و شکل و قيافه و اندام او را بينند و اگر واسطه يا دلّاله (به لهجه يزدي: دلّاره) تا حدي دختر را پسند مي‌كرد، مورد را به اطلاع پدر و مادر داماد مي‌رساند و نشاني منزل عروس را به آنها مي‌داد.

2 thoughts on “رسوم ازدواج در یزد

 • Jenny
  بر اردیبهشت 1, 1394

  WP Rentals has been the best platform for me because of the people that I met, the money that i make, if any problem comes up costumer service is ALWAYS there. Literally the guys are trying their best! My profile has over 160 reviews and all my listings are book 3 months ahead!

  پاسخ
 • Laura
  بر اردیبهشت 1, 1394

  In the past, these types of services have been used largely by thrifty tourists looking for the cheapest place they can find in a particular city. Now, however, more and more business travelers and professionals are looking to WP Rentals for a unique and memorable experience.

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با یزد سرا